Профессор Жолдин Бекболат Құлжанұлының туғанына 70 жас мерей тойына

Жолдин Б.К. 1950 жылы 16 сәуірде Ақтөбе облысының Байғанин ауданында дүниеге келген.

1972 жылы Ақтөбе мемлекеттік медицина институтын бітіргеннен кейін оқу бөлімінің жолдауы арқылы Жолдин Б.К. еңбек жолын Торғай облыстық ауруханасында дәрігер-терапевт болып бастаған. 1975 жылдан 1977 жылға дейін клиникалық ординатурада «Терапия» мамандығы бойынша оқыды. 1979 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін ол Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медициналық университетінде жұмыс істейді, сол жерде ол деканының орынбасары және кафедра меңгерушісі қызметтерін атқарды.

1998 жылы профессор Р.М. Бекболат Құлжанұлы Заславскийдің басшылығымен хрономедицина және хронотерапия туралы диссертация қорғады: «Жүректің ишемиялық ауруы бар науқастарда изосорбид-5-мононитратты препараттарды клиникалық, фармакологиялық және хронобиологиялық зерттеу». Антиангинальды дәрілердің хронофармакодинамикасын, созылмалы жұқпалы емес аурулардың эпидемиологиясын, созылмалы жүрек жеткіліксіздігін зерттеуге үлкен үлес қосты, ДДСҰ, EOC: ҚАДАМ, ЕВРОПРЕП V, HF-III (жүрек жеткіліксіздігі) қамқорлығымен жүргізілген зерттеулерге тікелей қатысты. Оның ғылыми зерттеулерінің нәтижелері 258 жарияланған жұмыста көрініс тапты, оның ішінде 5 оқу құралы, 3 рационалды ұсыныс, оқу процесін жақсарту мақсатында 18-ден астам жарияланымдар жарық көрді. Ғылыми зерттеулердің нәтижелері рецензияланған басылымдарда (LANCET, NATURE) жарық көрді. 1999 жылы Жолдин Б.К. доцент ғылыми атағы берілді, 2007 жылы – профессор атанды.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Профессор Жолдин Б.К. – Қазақстан Республикасы терапевттері қауымдастығының, Ресейлік және Еуропалық кардиология қоғамының, жүрек жеткіліксіздігі бойынша мамандар қоғамының, Қазақстан Республикасы Ақтөбе филиалының кардиология қауымдастығының директоры, АОУЗ бас штаттан тыс клиникалық фармакологы.
Профессор Жолдин Б.К. студенттері: 97 клиникалық ординаторлар мен резиденттер, 3 аспиранттар, 2 докторант, 2 магистрант республикамыздың түкпір-түкпірінде және жақын және алыс шетелде жұмыс істейді.

«Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісіндегі үздігі» (2000 ж.) төсбелгісімен, «Ы. Алтынсарин» өскелең ұрпақты оқыту мен тәрбиелеудегі елеулі жетістіктері үшін (2007) төсбелгісімен; Академияның «Дарынды ұстаз» номинациясы бойынша конкурстың жеңімпазы (2007); «Үздік дәрігер» номинациясында «Шапағат» әкімінің сыйлығына ие болды, «Ақ жүрек» төс белгісінің иегері, Қазақстан Республикасының «Кардиологтар қауымдастығының қайраткері» (2012), «Еңбек ардагері» медалімен марапатталды (2019).
Бекболат Құлжанұлы бос уақытында театрға барады; сонымен қоса тарихты, әдебиетті жақсы көреді және жақсы біледі, салауатты өмір салтын ұстанады. Мүмкін, бұл оның энергиясы мен оптимизмінің құпиясы.

Беколат Құлжанұлының мерейтойы қарсаңында №2 ішкі аурулар кафедрасының қызметкерлері, университет қызметкерлері, әріптестер, студенттер және дәрігерлер профессор Жолдин Бекболат Құлжанұлын 70 жылдық мерей тойы мен шын жүректен құттықтайды және оған зор денсаулық, ұзақ өмір, ұзақ өмір, жаңа жемісті жетістіктер, барлық жоспарлардың орындалуын тілейді.