Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деканаты

Университеттің 50 жылдық мерейтойы қарсаңында 2007 жылы клиникалық ординатура, аспирантура бөлімі жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру бөлімі болып қайта аталды.

Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру бөлімінің басшысы болып доцент Нұрғалиева Роза Ерғалиқызы тағайындалды.

Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білім беруді реформалауға байланысты 2009 жылы бөлім жаңа білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметін жүргізу құқығына мемлекеттік лицензия алу бойынша жұмыс жүргізді.

2010 оқу жылында бөлім «Медицина», «Қоғамдық денсаулық сақтау», «Медициналық-профилактикалық іс» мамандықтары бойынша магистратурада оқу құқығына мемлекеттік лицензия алды.

2011 жылы хирургиялық мамандықтар бойынша резидентурада оқу құқығына мемлекеттік лицензиялар алынды.

2012 жылы университет PhD докторантурасының білім беру бағдарламалары бойынша оқытуды жүргізу құқығына мемлекеттік лицензия алды.

2013 жылғы қыркүйекте жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім бөлімі мен дәрігерлерді жетілдіру факультеті біріктіріліп, осыған байланысты жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру деканаты болып қайта аталды.

2018 жылғы қыркүйекте ЖОО-ны басқарудағы құрылымдық өзгерістерге байланысты жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру деканы Дипломнан кейінгі кәсіптік білім беру департаменті болып қайта құрылды, оған қосымша жұмысқа орналастыру бөлімі енгізілді.

2021 жылғы қыркүйекте Дипломнан кейінгі кәсіптік білім беру департаменті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деканатына болды, оған интернатура мен резидентураның екі бөлімі және Кәсіптік даму орталығы енді.

Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деканаты:

интернатура бөлімі (11 кафедра);

резидентура бөлімі (43 резидентура бағдарламаларының кураторлары және резидентура мамандықтары бойынша ПОҚ, резидентура бағдарламалары бойынша академиялық комитет).

Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деканы Университеттің клиникалық жұмыс жөніндегі проректорының басқаруындағы құрылымдық бөлімше болып табылады. ЖООКББ деканаты 6-7 курс (934 интерн) интерндерінің, 2-4 жыл оқу мерзімімен 40 мамандық бойынша 813 дәрігер-резиденттердің оқу процесін ұйымдастыру және бақылау жөніндегі мәселелерге жетекшілік етеді; 2019 жылға дейін бейіндік интернатурада және одан кейін жалпы практика дәрігерінің (ЖПД) интернатурасында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру процесін жоспарлауды және әдістемелік қамтамасыз етуді қамтамасыз етеді.

Жоғары оқу орнынан кейінгі білім деканаты қызметінің мақсаты МЖБС, МЖБС, оқу жоспарларына сәйкес білім беру бағдарламаларының орындалуын ұйымдастыру болып табылады; жетекшілік ететін барлық білім беру бағдарламалары бойынша оқу процесін әдістемелік қамтамасыз ету; 7 курста интернатурада көшпелі практика; жергілікті және өңірлік клиникалық базаларда резидент дәрігерлерді бағдарланған оқыту практикасы; қажеттілік бойынша дәрігерлерді қайта мамандандыру үшін резидентураның шұғыл бағдарламаларын орындау; ҚР 5-тен астам облыстарының ЖОО-ларымен ынтымақтастықты ұйымдастырады, резидентура бағдарламаларын іске асыру үшін клиникалық тәлімгерлік институтын қалыптастырады. Ағымдағы кезеңде клиникалық базаларға тартылатын клиникалық тәлімгерлер пулы стационарлық және емханалық деңгейдегі 78 клиникалық базада орналасқан 150-ден астам адам болды.

Медицина ғылымдарының докторы, қауымдастырылған профессор Нұрғалиева Роза Ерғалиқызы – жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деканатының деканы.

Нұрғалиева Роза Ерғалиқызы 1986 жылы АқММИ түлегі. Институтты бітіргеннен кейін қалыпты физиология кафедрасында жұмыс істей қалды. Бірнеше рет Ресейдің, Қазақстанның, Балтық жағалауы мен Малайзияның, АҚШ-тың жетекші жоғары оқу орындарында өз біліктілігін арттырды. 1997 жылы Мәскеуде, Ресей халықтар достығы университетінің базасында қалыпты физиология бойынша кандидаттық диссертация қорғады; 1998 жылы ҚР БҒМ ЖАК-ында медицина ғылымдарының кандидаты ғылыми дәрежесінде қайта аттестатталған; 2001 жылы доцент ғылыми атағы берілді. 2010 жылы «Кіші мектеп жасындағы балаларды бейімдеудің экологиялық-физиологиялық ерекшеліктері» тақырыбында докторлық диссертациясын қорғады. 2011 жылы ҚР БҒМ Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің шешімімен медицина ғылымдарының докторы ғылыми дәрежесі берілді. Қазақстан, ТМД және шет елдердің ғылыми медициналық басылымдарында 200-ден астам ғылыми жарияланымдар мен тезистердің авторы; Scopus базасының нөлдік емес импакт факторы бар басылымдарда; ҚР БҒМ-нің қаржыландыруымен ҒТБ орындаушысы болған; қалыпты физиология бойынша оқу және оқу-әдістемелік құралдардың авторы және тең авторы; ғылыми зерттеулер бойынша монографиялар; патенттелген екі ғылыми өнертабыстың авторы; медицина ғылымдарының 1 кандидатын дайындады; 4 магистр; 1 «Медицина» PhD докторын дайындаған, 2 PhD докторанттардың ғылыми кеңес берушісі.

Нұрғалиева Роза Ерғалиқызы 2021 жылдан бастап университеттің жалпы ғылыми проблемалық комиссиясының төрағасы болып тағайындалды. Ол Батыс Қазақстан медицина журналы және РФ «Вестник психофизиологии» халықаралық ғылыми журналы басылымдарының редакциялық алқасының мүшесі болып табылады. Роза Ерғалеевнаның университет, ҚР ДСМ, ҚР Парламенті Мәжілісі басшыларының грамоталары мен алғыс хаттары бар; «Денсаулық сақтау ісінің үздігі» және «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін» төсбелгілерімен марапатталған.