Философ әл-Фарабидің 1150 жылдығына арналған әңгіме-сұқбат

Дене тәрбиесі кафедрасының аға оқытушысы Е.В. Дема және дене тәрбиесі кафедрасының оқытушысы Т.В. Пак “Жалпы медицина” факультетінің 224 А, Б топтары студенттерімен және қысқы Президенттік көпсайыс спорттық жетілдіру тобы студенттерімен Zoom коммуникациялық тұғырнамасы арқылы онлайн әңгіме-сұқбат өткізді.

Шет тілі факультетінің 20 студенті мен 12 спорттық жетілдіру тобы студенттері қатысқан әңгіме- сұқбат Ұлы ғалым, философ Әбу Насыр әл-Фарабидің 1150 жылдық мерейтойына арналды және сұқбат ағылшын-орыс тілдерінде өткізілді.

Әңгіме барысында әл-Фарабидің араб тіліндегі перипатетизмнің негізі болып табылатыны, ол филолог, физик, химик, музыка теоретигі және қоғамдық құрылым мәселелерін зерттеуші ретінде ең жоғары зерттеу деңгейінде қалыптастырғаны, оның еңбектері ерте ортағасырлық және Еуропалық қайта өрлеу үшін ғана емес, сонымен қатар қазіргі әлем үшін де Мәңгілік адами құндылықтар санатында қалатыны туралы айтылды. Студенттер “Әлеуметтік-этикалық трактаттарда ” жақсылық, мәнінің атрибуты бола отырып, материяның өзінде жасалғанын, ал жамандық, жақсылыққа қарағанда, сәтсіздікке байланысты екенін түсіндірді. Олар әл-Фарабидің идеялары естілсе, әр түрлі мемлекеттердің билеушілері қазіргі заманғы әлемдік құрылымға пайдаланса, түсініп, іске асырылса, қазіргі әлемде тыныштық әрі адамгершілік болар еді деп атап өтті.

Әңгіме соңында ұлы ғалымның мерейтойының Халықаралық естелік күнтізбесіне енгізілуі– Исламның алтын ғасырының көрнекті ойшылдарының бірі , бүгінгі таңда адамдар Әл-Фараби сабақтарын игеріп, ортақ болашақты құрудағы ұлы гуманизмнің бастауына қайта оралуға тура келетінін атап айтты.