Кіші инвазивті хирургияның мүмкіндіктерін кеңейту – жамбылдық медицина қызметінде

Эндовидеохирургия—хирургиялық емдеудің заманауи бағыты болып табылады. Ол операциядан кейінгі дәстүрлі тыртықтардың болмауымен, операциялардың инвазивтілігінің төмендігімен, отадан кейінгі асқынулардың азаюымен, науқастарды жылдам сауықтырумен және олардың қалыпты өмірлік әрекеттеріне тез қайта оралуымен сипатталады.

Мамандар даярлаудың бірінші кезеңі COVID-19 байланысты қиын кезеңге қарамастан, 2021 жылдың тамыз айынан басталып кетті. Жамбыл облысында өткен “Заманауи бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, мультидисциплинарлық эндохирургиялық тәсіл» атты ғылыми-тәжірибелік конференция жұмысына жоғары деңгейдегі мамандар қатысты: медицина ғылымдарының докторы, профессор Котлобовский В.И., (Қазақстан), медицина ғылымдарының докторы, профессор Тоқпанов С.И., (Қазақстан), медицина ғылымдарының докторы, профессор Щербаков П.Л. (Ресей), Ph.D. Нигуца И.П. (Украина), Ph.D. Baido S.V. (Украина), «KARL SHTORZ ENDOSKOPI Kazakhstan» ЖШС бас директоры С.Р. Ахундов. Маңызды бөлім медбикелерді оқыту үшін эндохирургиядағы қауіпсіздікке, хирургтарды, эндоскописттерді оқыту курстарына арналды. Сондай-ақ, арнайы презентациялар жасалып, ең қиын жағдайларда хирургиялық араласулар жасау амал-тәсілдері көрсетілді, соның ішінде балалар хирургиясы мен гинекология да тыс қалған жоқ.

Дайындықтың екінші кезеңі – 2022 жылғы 18-21 сәуір аралығында болды, оның барысында бейне эндохирургия саласындағы жетекші сарапшылармен практикалық ынтымақтастық жалғасты: медицина ғылымдарының докторы профессор Котлобовский В.И., (Қазақстан), медицина ғылымдарының докторы, профессор Тоқпанов С.И., (Қазақстан), медицина ғылымдарының докторы т б. Жалпы хирургия кафедрасынан: Галлямов Е.А., (Ресей) медицина ғылымдарының докторы, профессор Щербаков П.Л. (Ресей) өз тәжірибелерімен алмасты. Меркі аудандық орталық ауруханасы базасында облыста алғаш рет мамандар бейне эндохирургиялық араласуды жүзеге асыру бойынша оқытылды.

Үшінші кезең – 19-21 қыркүйек аралығында облыс орталығының медициналық ұйымдары деңгейінде және Шу ауданының орталық ауруханасында жалғасты.

Профессор В.И. Котлобовскийдің қатысуымен «Эндохирургтер мектебінде» оқу жалғастырылды. Галлиамов Е.А. (Ресей), Щербакова П.Л.(Қазақстан), С.Р. Ахундов (Қазақстан), жаңа мамандарды тарта отырып: д.м.к. , профессор Штыров С.В. (Ресей), м.ғ.д., профессор, акушер-гинеколог Құдайбергенова Т.К. (Қазақстан), м.ғ.к. Жақыпова Д.В. (Қазақстан) біліктіліктерімен бөлісті.

Шу орталық аудандық ауруханасының базасында профессорлар Котлобовский В.И., Құдайбергенов Т.К. қатысуымен хирургиядағы қауіпсіз әдістер – эндохирургия мектебі ұйымдастырылды. Лапароскопиялық холецистэктомия (Котлобовский В.И.) және хирургтар, операциялық медбикелер үшін қауіпсіздік шаралары бойынша шеберлік сыныбы өткізілді.

Соңғы 2 күнде облыс орталығында – «4K ICG визуализациясымен эндоскопиялық хирургияның заманауи мүмкіндіктері» атты конференцияның шеберлік сыныптары өткізілді. Шеберлік сабақтары барысында 22 хирургиялық лапароскопиялық араласулар жасалды, олардың бірі – күрделі операция – панкреатодуоденальды резекция.

Осылайша, оқу курсын ұйымдастыра отырып, операциялық хирургтарды, операциялық медбикелерді, оның ішінде аудандық деңгейде теориялық және практикалық оқыту, сонымен қатар қауіпсіз эндоскопиялық хирургия әдістерін, жұмыстың командалық принципін, әртүрлі жағдайларда лапароскопиялық араласуды кеңейту. патологиялық жағдайлар, диагностикалық капсулалық эндоскопияны енгізу Жамбыл облысында эндовидеохирургияны одан әрі дамытуға қызмет етеді, бұл халықты медициналық көмектің қауіпсіз түрлерімен қамтамасыз етуге, өмір сүру сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.

Облыстық денсаулық сақтау басқармасы, облыстық, аудандық деңгейдегі медицина қызметкерлері Қазақстанның, Ресейдің, Украинаның эндохирургия және эндоскопия саласының майталмандарына, сондай-ақ «KARL SHTORZ ENDOSKOPI Kazakhstan» ЖШС шын жүректен ризашылықтары мен алғыстарын білдіреді.

Жамбыл облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының бұрынғы басшысы

М.Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университетінің ректоры
Әсет Әскерұлы Қалиев