Университеттің 65 жылдық мерекесіне арналған баспасөз хабарламасы

«М.Оспанов атындағы Батыс Қазақстан университеті» КЕАҚ 65-жылдығына арналған, халықаралық қатысумен өткізілетін «Медициналық білім берудегі инновациялар» атты ғылыми-практикалық конференция.

Өткізу күндері: 30.11.2022 ж. – 2.12.2022 ж.

Ұйымдастырушылар: “Марат Оспанов атындағы БҚМУ” КЕАҚ, ҚР ДСМ және ҚР ДСМ қолдауымен.

Шақырылғандар: облыс әкімі Е.Л.Тоғжанов, ҚР Денсаулық сақтау министрі А. Ғиният, ғылым және жоғары білім министрі Н. Саясат, жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, университеттің профессор-оқытушылар құрамы, жетекші ресейлік және қазақстандық ғалымдар, жоғары медициналық мекемелердің басшылары, практикалық денсаулық сақтауды ұйымдастырушылар мен мамандар, өткен жылдар түлектері, студенттер.

Конференция аясындағы іс-шараларды өткізу орны: Ақтөбе медициналық орталығы, Ана мен баланы қорғау орталығы, М. Оспанов атындағы БҚМУ бас корпусы..

Тарихи анықтама…

1957 жылы КСРО Министрлер Кеңесінің және КСРО Денсаулық сақтау министрлігінің бұйрығының шешімімен 1 қыркүйектен бастап Ақтөбе мемлекеттік медицина институты ашылды, ол елдің төртінші медициналық жоғары оқу орны болды. «Емдеу ісі» мамандығы бойынша жалғыз факультеті бар медицина институтының мақсаты – батыс және солтүстік-батыс Қазақстанды білікті дәрігерлік кадрларды дайындап, қамтамасыз ету, халықтың денсаулығын нығайту болды. Қысқа мерзімде оқу үдерісі ұйымдастырылып, студенттердің алғашқы қабылдауы (213 адам) өткізілді. Медициналық институттың ашылуы медицина ғылымының дамуына негіз болды, облыс орталығының, батыс өңірінің және тұтастай алғанда елдің өмірінде ерекше зияткерлік-мәдени ахуал туғызды.

Институт ұйымдастыруға Мәскеу, Ленинград, Пермь және т. б. қалаларының, Кеңес Одағының көптеген жетекші медициналық жоғары оқу орындары оқу әдебиеттерімен қамтамасыз етіп, белсенді қатысты.

Алғашқы оқытушылар КСРО қалаларының жетекші медициналық институттарының ғалымдары болды: Мәскеу, Ленинград, Одесса, қазан, Алматы, Киев, Новосибирск және т. б. 1957 жылдың қазан айының ортасында институтта тек жеті кафедра болды, онда 60 оқытушы жұмыс істеді, олар бірінші ректор Даиров А. Б. басшылығымен бірегей ғылыми, педагогикалық және дәрігерлік дәстүрлерді құрды.

2022 жылғы 1 желтоқсанда Аққағаз Досжанова атындағы Конгресс-холлда “Даңқты өткен шақтан жарқын болашаққа” тарихи-деректі фильмінің тұсаукесерімен, құттықтаулармен, мемлекеттік және ведомстволық наградалармен марапаттаумен мерейтойлық конференцияның салтанатты бөлігі өтеді.

Университет тарихында тұңғыш рет Қазақстанның көрнекті ғалымдары – әр жылдардағы түлектерді “Университет мақтанышы” медалімен марапаттау рәсімі өтеді.

Сондай-ақ көп жылғы еңбегі және университеттің дамуына қосқан үлесі үшін көмекші қызмет қызметкерлерін “Адал еңбегі үшін”арнайы медалімен марапаттау.

Облыстық перинаталдық орталықтың базасында босану және гинекологияны дамытуға, білім беру қызметіне елеулі үлес қосқан профессор, м.ғ. д. К.К. Құдайбергеновке мемориалдық тақта ашылады.

Конференцияға қатысушылар “Батыс Қазақстандағы медицинаны дамыту” мұражайына, “Жастар Арена” спорт кешеніне, анатомиялық мұражайға, “Smart anatomy”орталығына, морфологиялық зертханаға, кадавер орталығына (микрохирургия жас ғалымдар клубының тұсаукесерімен) бара алады.

Медициналық Университеттегі білім берудің ерекшелігі – бұл білім беру процесі ғана емес, сонымен қатар диагностиканың заманауи әдістері мен озық технологияларды практикалық қызметте көрнекі қолдану.

Конференция аясында 30 Қарашада және 1-2 желтоқсанда Ресейдің, Қазақстанның жетекші мамандарының қатысуымен клиникалық базаларда капсулалық эндоскопияны қолдана отырып, бейнеэндоскопиялық хирургия және диагностика бойынша мастер-класстар өтеді, олардың барысында неғұрлым күрделі патологиялық жағдайларда 30-дан астам операциялық араласулар орындалады.

Бұдан басқа, медицинаның өзекті мәселелері бойынша презентациялар, “Медициналық білім берудің заманауи трендтері”, “Интеграция және ғылым перспективалары” тақырыбындағы секциялық сабақтар, ТМД, Орта Азия және Әзірбайжан елдері бойынша Wiley, Informascope және Elsevier компаниялары өкілдерінің қатысуымен “Оқу, ғылыми және клиникалық процесті ақпараттық қамтамасыз ету” теориялық шеберлік класы. Секциялық іс-шараларды аяқтау -қарарлар қабылдау.

Онлайн және офлайн форматтарда “Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламаларын әзірлеуді талқылау” тақырыбында Д.К. Алдынгуровтың (ДСМ ДНХР директоры), К.А. Ерғалиевтің (ДСМ және ДСҰ вице-министрі), Г.А. Елеуовтың (ҚР Парламенті Мәжілісінің депутаты), медициналық университеттердің ректорларының және т. б. қатысуымен “дөңгелек үстел” өтіп, алқалы түрде қарар қабылданады.

Университеттің баспасөз қызметі