Резидент-кардиологтарға сабақ

23.02.2023 ж. №2 ішкі аурулар кафедрасында кафедра доценті, м.ғ. к., Талипова Илиада Жақсыбайқызы патологиялық физиология кафедрасының жетекшісі, м. ғ. к., доцент Жексенова Ажар Николаевнамен бірге 3-ші оқу жылының резидент-кардиологтарымен біріктірілген ашық семинар сабағын өткізді. Ашық сабақтың тақырыбы: “Айдау фракциясы сақталған созылмалы жүрек жеткіліксіздігі – сол жақ қарыншаның диастолалық дисфункциясын диагностикалау”.

Ашық сабаққа М. Оспанов атындағы БҚМУ МО емдеу жұмысы жөніндегі басшысы, жоғары санатты дәрігер, резидентураның білім беру бағдарламалары жөніндегі академиялық комитеттің сарапшысы ретінде Гордышева Ирина Васильевна, сондай-ақ кафедраның барлық оқытушылары қатысты.

Сабақ басында Илиада Жақсыбайқызы жалпы созылмалы жүрек жеткіліксіздігінің өзектілігі туралы және сол жақ қарыншаның диастолалық дисфункциясын диагностикалаудағы қиындықтар туралы айтты. Кіріспе сөзден кейін кардиология резиденттері интерактивті тақтаны пайдаланып, аудитория назарына тақырыптық презентация ұсынды. Тұсаукесер барысында тұрғындар сол жақ қарыншаның диастолалық дисфункциясын диагностикалаудың клиникалық және зертханалық-аспаптық әдістері туралы айтып, аудиторияның сұрақтарына жауап берді.

Содан кейін резиденттерге тақырыпты бекіту үшін сақталған айдау фракциясы бар ЖЖ диагностикасының жеңілдетілген нұсқасының клиникалық жағдайы ұсынылды. Бұл ретте білім алушылар американдық H2FPEF алгоритмі бойынша және еуропалық HFA-PEFF алгоритмі бойынша ЖЖ диастолалық дисфункциясының сынақ ықтималдығын анықтады.

Сабақ соңында резиденттер өткен материал бойынша тест сұрақтарына жауап берді, содан кейін кері байланыс орнатып, сұхбаттасты. Сабақтың бұл бөлігі интерактивті тақта мен Slido қосымшасын қолдану арқылы өткізілді.