Атақты дәрігерді еске алу…

2023 жылдың 1 сәуірінде 1983-1994 жылдар аралығында жұқпалы аурулар кафедрасының меңгерушісі, АММИ клиникалық жұмыс жөніндегі проректоры, профессор Қуандық Дүйсенұлы Дүйсенов 83 жасқа толар еді.

Инфекциялық аурулар кафедрасы мен ОКИА қызметкерлері КСРО инфектологиясының көрнекті қайраткерін еске алды. Кафедраның қазіргі басшысы, Қуандық Дүйсенұлының шәкірті – профессор М.С. Курмангазин және ОКИА бас дәрігері Ж.Б. Қамбаров тәлімгер туралы естеліктермен бөлісіп, ескерткіш тақтаға гүлдер қойды.

К.Д. Дүйсенов 30 жылдық үздіксіз еңбек өтілі бар білікті инфекционист дәрігер болды. Ол бірнеше рет Ақтөбе облысында жұқпалы аурулардың өршуін жоюға, Маңғыстау облысында оба ошақтарында, Гурьев облысында тырысқақ, Қызылорда облысында Қырым геморрагиялық қызбасы және А вирустық гепатиті ошақтарында жұмыс істеді, Красноярск өлкесінде КСРО ДСМ комиссиясының құрамында жұмыс істеді.

100-ден астам ғылыми жұмыстың, 8 әдістемелік ұсынымның, 7 авторлық куәліктің авторы. Проф. К.Д. Дүйсеновке бруцеллезбен ауыратын науқастарды оңалтудың жаңа және кешенді тәсілін әзірледі. Дуйсенов Қ.Д. студенттер мен дәрігерлерге арналған инфекциялық аурулар бағытындағы медициналық терминдердің орысша-қазақша сөздігін алғашқылардың бірі болып жазды, Қазақстандағы жұқпалы аурулар бойынша оқулық жазуға бастамашы болды.