Білім беру бағдарламаларын интеграциялау арқылы тәжірибе алмасып, шеберлік сабағын өткізді

Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университетінің халықаралық ынтымақтастық, жобалар және академиялық ұтқырлық кафедрасы мен гистология кафедрасының жұмыс жоспарына сәйкес, кафедраның профессоры, гистология ғылымдарының кандидаты Гүлнара Темірова 30 қазан-3 қараша күндері Санжар Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінің гистология кафедрасына жетекшісі, м.ғ.к. Марал Ергазина жетекшісі, м.ғ.к кандидаты Жанат Көмекбай барды.

Бір апта ішінде профессор Гүлнара Аяғанқызы түрлі органдар мен жүйелер бойынша студенттерге, магистранттарға және докторанттарға бірқатар интерактивті дәрістер өткізді. Оқытудың бірінші күнінде жүйке жүйесі мүшелерінің гистологиясы мысалында дәріскер PubMed-тегі 2022-2023 жылдардағы шолу жұмыстары негізінде әртүрлі ферменттер мен дәрумендердің жетіспеуі кезінде жүйке жүйесі мүшелердің ауытқулары мен деформацияларына әкеп соқтыратын жүйке түтігінің дамуының дисморфизмі байқалатынын атап өтті. Ал бірқатар зерттеушілер Имам Абдуррахман бин Фейсал университеті NHS Trust императорлық Денсаулық колледжі, Лондон, Alruwaili AA, M Das J. StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL): Jun 27, 2022. Myelomeningocele. [PubMed]) арқа Бифидасы және аненцефалия түріндегі бірқатар өзгерістер мен патологиялардың дамуын анықтады.

Ерлер мен әйелдердің жыныс жүйесі, қан жасау және иммунологиялық қорғаныс органдары және жүрек-қан тамырлары жүйесі бойынша білім алушылар мен ПОҚ-ның дәрістерін өткізу бойынша жоспарланған шараларды іске асыру барысында дәріскер ақпаратты жеткізудің бірқатар жаңа әдістерін қолданды және тұрақты негізде кері байланыс жүргізді. Сұрақ-жауап, тест тапсырмалары және микропрепараттар түріндегі ситуациялық тапсырмалар және т.б. әдістер студенттерге гистологиялық материалды тереңірек түсінуге және оларды ағзаның мүшелері мен жүйелері дифференциясына көмектесті.

Академиялық ұтқырлық кезінде профессор Г.Темірова қабылдауда болған оқу орнының ұйымшыл гистология кафедрасының ұжымымен танысты. Сондай-ақ, тест тапсырмаларын құрастыру және топтық-бағдарланған оқыту бойынша эндокриндік жүйе бойынша практикалық сабақ өткізу тақырыбында екі шеберлік сабағын өткізді. Гипофиз бен жыныс бездерінің гистологиясы бойынша клиникалық жағдайлардың классикалық нәтижелері көрсетілген және оқу нәтижелеріне қол жеткізу үшін басымдықтарды белгілеу үшін сабақтың нақты уақытына назар аударылды.

Университетіміздің ректоры Ә.Қалиев бастаған әкімшілігі «Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медициналық университеті» КЕАҚ атынан жасалған ынтымақтастық меморандум шеңберінде университеттер арасындағы екіжақты ынтымақтастыққа ризашылығымызды білдіреміз. Ортақ мүдделеріміздің игілігі үшін ынтымақтастықты жалғастыруға сенім білдіреміз.

Сонымен, академиялық ұтқырлықты жоспарлау кезінде профессор Г.Темірованың барлық жоспарланған іс-шараларына білім алушылар арасында да, «Педиатрия», «Медицина» мамандықтарының 2-курс студенттері үшін офлайн режимінде де профессор-оқытушылар құрамы да жоғары деңгейде қол жеткізілді.