Ғылыми-практикалық конференция: «Кардиология жаңалықтары ЕКҚ соңғы клиникалық ұсыныстарына шолу»

23 қарашада №2 ішкі аурулар кафедрасының профессоры, ҚР Кардиологтар қауымдастығы Ақтөбе филиалының директоры Бекболат Жолдин «Сервье Қазақстан» ЖШС қолдауымен «Кардиология жаңалықтары: ЕКҚ соңғы клиникалық ұсыныстарына шолу» атты ғылыми-практикалық конференция ұйымдастырып өткізді. Конференция гибридті форматта өтті, оған барлық Батыс аймағының дәрігерлері қатысты: кардиологтар, терапевттер, отбасылық дәрігерлер, дәрігер-резиденттер.

Конференция Еуропалық қоғамның және Еуропалық кардиология қоғамының (EКҚ) артериальды гипертензияға ұсыныстары бойынша 2023 жылғы соңғы клиникалық ұсыныстарына шолу жасауға арналды.

Ғылыми-практикалық конференция барысында қатысушылардың назарына артериялық гипертензияны емдеу бойынша жаңартылған клиникалық ұсынымдар ұсынылды, олар жаңартылған немесе алғаш рет жарияланған 22 бөлімнен тұрады және алдыңғы ұсыныстарда белгіленбеген немесе өте қысқа сипатталған науқастардың 17 жаңа санатын қамтиды.

Сондай-ақ, кардиомиопатияны диагностикалау және емдеу бойынша EКҚ жаңа нұсқаулары ұсынылды-гипертрофиялық кардиомиопатияға жатпайтын кардиомиопатияларды емдеуге арналған алғашқы халықаралық құжат.

Эндокардитті диагностикалау және емдеу бойынша еуропалық кардиология қоғамының 2023 жылғы ұсыныстарына көп көңіл бөлінді, олар алдыңғы ұсыныстармен салыстырғанда (2015 ж.) 8 жаңа ережеге және 7 қайта қаралған ұстанымға ие.

Конференция соңында 2023 жылы жедел коронарлық синдромды диагностикалау және емдеу бойынша ЕКҚ ұсынымдары ұсынылды, онда дәрігерлерге осы аурумен ауыратын нақты науқас үшін диагностика мен емдеудің ең жақсы әдісін таңдауға көмектесу мақсатында қолда бар нақты деректер бағаланды және жинақталды.

Конференцияның модераторы Ақтөбе облысының бас штаттан тыс кардиологы Ирина Гусева болды. Ол Ақтөбе облысы бойынша жүрек-қан тамырлары ауруларының эпидемиологиясы туралы мәліметтерді ұсынды.

Конференцияның бас спикері, кардиолог дәрігер, м.ғ.к., М.Оспанов атындағы БҚМУ №2 ішкі аурулар кафедрасының профессоры, ҚР Кардиологтар қауымдастығы Ақтөбе филиалының директоры, ЕКҚ мүшесі, РКҚ, ЖЖМҚ, ҚР терапевтер қауымдастығы төралқасы, атеросклероз жөніндегі сараптамалық кеңестің мүшесі Бекболат Жолдин. ЕКҚ жаңа клиникалық ұсынымдары аясында жүрек-қан тамырлары ауруларын диагностикалау, емдеу және алдын алудың өзекті мәселелері туралы №2 ішкі аурулар кафедрасының оқытушылары баяндама жасады: м.ғ.к. Нұрлан Ешниязов баяндама жасады., м.ғ.к. Вадим Медовщиков, докторант Айғаным Аманова.

Конференция соңында барлық қатысушыларға сертификаттар берілді.