Мақсат — оқу орталығын құру

Университеттің бас ғимаратында «Марат Оспанов атындағы БҚМУ» КЕАҚ Басқарма Төрағасы-ректоры А.Қалиев Орталық Азиядағы Халықаралық Оқу орталығы «KAZANADA» ЖШС директоры Кевин Фрикпен кездесті. Бұл оқу орталығы американдық жүрек қауымдастығының бағдарламалары бойынша негізгі реанимациялық көмек (BLS), кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (ACLS), педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (PALS) және жаңа туған нәрестелерді Реанимациялау бағдарламалары (NRP); жедел медициналық көмек техниктерін оқыту; халықаралық диспетчерлік қызмет және шұғыл жағдайлар академиясынан оқуға жауапты. Университетке келгендегі мақсаты – университет жанынан оқу-жаттығу алаңын құру мүмкіндігін қарастыру.

Кездесу барысында ректор А.Қалиев қонақты оқу орнының қызметі, құрылымы, материалдық-техникалық базасымен таныстырды. Тараптар соңғы жылдары халыққа, атап айтқанда, МСАК ұйымдарында медициналық көмектің қолжетімділігіне, қауіпсіздігіне, сапасына бағытталған Қазақстанның денсаулық сақтау саласына елеулі реформаларды енгізуді, жеделдетілген 4 санаты бойынша шақыруларға қызмет көрсетуді; әлемдік тәжірибеге сәйкес машиналардың түсін сарыға ауыстыруды қоса алғанда, жедел және шұғыл көмекті; МСАК ұйымдарында медициналық көмектің қолжетімділігіне, қауіпсіздігіне, уақтылығына және сапасына 3Н-медициналық сұрыптаумен қабылдау бөлімшелерін ашу туралы талқылады. Жалпы, бұл ауруханаға дейінгі өлім-жітімді азайтуға және сапаны жақсартуға мүмкіндік берді. Бұл ретте, әлемдік стандарттарға сәйкес шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету тактикасы маңызды рөл атқарады.

Жүрек-қан тамырлары аурулары мен инсульт жыл сайын 17 миллион адамның өмірін қиады. Американдық жүрек қауымдастығы (АКА) — жүрек-қан тамырлары ауруларымен күресетін әлемдегі ең ірі үкіметтік емес ұйымдардың бірі. Жақында ДДҰ-мен халықтың жүрек ауруларымен тиімді күресу туралы Меморандумға қол қойды, 1930 жылдан бастап халыққа алдын алу және алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша білім беру бағдарламаларын ұсынды.

Кевин Фрик, Канадада дүниеге келген, білімі бойынша — МСАК маманы. Канадада қабылдау бөлмесінде МСАК маманы болып жұмыс істеген. Медициналық сұрыптау тобының мүшесі (Парсы шығанағындағы соғыс қимылдары кезінде).

2001 жылдан бері Қазақстанда тұрады. 20 жылдан астам денсаулық сақтау, Консалтинг, стратегиялық даму және бизнесті дамыту саласында менеджментпен айналысады. 2014 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін ҚР жедел медициналық көмекті жетілдіру мәселелері жөніндегі халықаралық сараптама тобының төрағасы.

Барлық мүмкіндіктерді қарастырып, талқылай келе, екі тарап университет базасында оқу алаңын құру туралы шешім қабылдады. Ол ААА және Ұлттық жедел медициналық жәрдем техниктері қауымдастығының білім беру бағдарламалары бойынша оқу орталығына айналады, BLS, ACLS, PALS, pntls (жарақат алған кезде өмірді қолдаудың ауруханаға дейінгі жүйесі) бойынша курстар ұйымдастырылады.

Оқу орталығы Батыс Қазақстанның студенттері мен медицина қызметкерлері үшін білім беру курстарын ұйымдастыру алаңына айналады.