Тәуелсіздік күні қарсаңындағы үлкен сый

Тәуелсіздік күні қарсаңында Аққағаз Досжанова атындағы конференц-холлда облыс әкімі А.Шахаровтың, «Қазақстан халқына» қоғамдық қорының басқарма төрағасы Б.Жәмішевтің, ҚазОРҒЗИ директоры Д.Қайдарованың, Марат Оспанов атындағы БҚМУ ректоры А.Қалиевтің, медициналық ұйымдар басшыларының қатысуымен айтулы оқиға болды. Мерекелік шара университеттің Медициналық орталығына Жапония өндірісінің жоғары технологиялық жабдықтарымен жабдықталған 2 жылжымалы мобильді кешенді (ПМК) тапсыруға арналды.

Аталған кешендер «Қазақстан халқына» қоры «Qh Денсаулық жолы» әлеуметтік жобасы шеңберінде алынды. Цифрлық маммографпен, бес датчиктен тұратын жинағы бар сараптамалық сыныптағы ультрадыбыстық жүйемен, диагностикалық зерттеулердің барлық түрлеріне арналған компьютерлік томографпен жарақтандырылған. Автономды жылыту жүйелері бар, олар жолда және стационарлық жұмыс істей алады, e-drive датчиктерімен жабдықталған (автокөліктердің күйін, температурасын, ылғалдылығын, жүргізу сапасын ақылды бақылау жүйесі, Glonass GPS модулі және т.б.).

Біздің облыс — үш облыстың бірі. «Қазақстан халқына» қоры сатып алған шалғай елді мекендердегі тұрғындарға онкоскрининг және профилактикалық тексерулер жүргізу және ПМК жеткізу үшін «QH Денсаулық жолы» қайырымдылық жобасына кірді. Облыста ауыл халқының саны 253 мыңды құрайды (28,0%), шалғайдағы ауылдарда онкологиялық скринингтермен қамту төмен. Ал қолда бар маммографтардың 57,1%. 8 жыл немесе одан да көп пайдалану мерзімі бар, бұл жабдықтың ескіргенін көрсетеді.

Салтанатты шарада «Қазақстан халқына» қорының басқарма төрағасы Б.Жәмішев медициналық орталығының бас дәрігері Е.Смайыловқа жылжымалы медициналық кешендердің символикалық кілттерін табыстады.

Қорытындылай келе, университеттің басқарма төрағасы-ректоры А.Қалиев: «Университеттік медициналық орталықтың ПМК алуы — біздің облыстың медициналық жұртшылығы мен халқы үшін, әсіресе, шалғайдағы елді мекендердің тұрғындары үшін маңызды оқиға. Жоғары технологиялық жабдықтың арқасында біз алыс ауылдардағы дамымаған коммуникациялар жағдайында халыққа алғашқы диагностиканың тапшылығын еңсере аламыз, осылайша науқастардағы онкологиялық аурулардың, қан айналымы жүйесінің ауруларының, неврологиялық патологияның қамтылуын және ерте анықталуын арттыра аламыз. Әрине, «Қазақстан халқына» қорына бірегей кешендерді сатып алғаны және жеткізгені үшін, сондай-ақ Д.Қайдароваға қолдауы мен көмегі үшін шексіз алғысымызды білдіреміз».

Тексеру алаңында қатысушылар ПМК жабдықтарымен танысты.

«Қазақстан халқына» қоғамдық қорына алғыс айтамыз!