“Инновациялар арқылы ғылыми қадамдар және оны практикаға енгізу”

18.11.22ж. Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университетінің 65 жылдығына және Дүниежүзілік бейбітшілік пен даму үшін ғылым күнін мерекелеуге арналған “Инновациялар арқылы ғылыми қадамдар және оны практикаға енгізу” тақырыбында халықаралық конференция өтті.

Батыс Қазақстан медициналық университетінің ректоры Әсет Қалиев ғылым мен прогрестің айтулы мерекесіне қатысушылардың алдында сөйлеген сөзінде жастар азаматтардың әл-ауқаты мен өмір сүру сапасын арттыруды қамтамасыз етуге ықпал ете отырып, бәсекеге де қабілетті бола алатынын атап өтті. Өз Отанына қажет және пайдалы болуға деген ұмтылыс әр жас жігіттің мақсаты болуы керек. Ол үшін ЖОО-лардың білім беру бағдарламаларының мазмұнына, оның ішінде медициналық бағыт бойынша өз бетінше өзгерістер енгізуге мүмкіндігі бар және кәсіби және өңірлік стандарттарға бағдарлануы тиіс. Білім беру бағдарламаларының көпшілігі кәсіби стандарттарды ескере отырып жаңартылды. Қойылған мақсаттарға тек білікті жастар ғана қол жеткізеді.

– Бүгінгі таңда біздің медицина Университеті ғылымды дамытуға бейімділікпен инновациялық және пәнаралық білім беру бағдарламаларын әзірледі. Ғылым жастар үшін қызықты сала болуы керек, ал жас зерттеулер саны артуы керек. Бұл ретте біз әрқашан жастардың шығармашылық идеяларына ашық болуымыз керек, жаңадан бастаған жас зерттеушіге теориядан инновацияларды енгізу тәжірибесіне көшуге көмектесуіміз керек, – деді Ә. Қалиев.

Конференция барысында еңбек нарығында қажетті білімі мен дағдылары бар кадрларды даярлаудың, ғылымды дамытуға бейімділігі бар инновациялық және пәнаралық білім беру бағдарламаларын әзірлеудің өзекті аспектілері талқыланды. Сондай-ақ, жиналғандар болашақта жоғары білім беру жүйесі мен еңбек нарығын жақындастыру қажеттігі туралы айтты. Ол үшін озыңқы кадрлық қамтамасыз ету жүйесін енгізу жоспарланып отыр және өңір экономикасының өсуінің жергілікті нүктелеріне айналады.

М. Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медициналық университетінде еңбек нарығында қажетті білімі мен дағдылары бар кадрларды даярлау үшін технологиялық зерттеулерді көздейтін “Мамандығым – Болашағым” бағдарламасын іске асыру жүзеге асырылуда. Бірақ студентпен бірге білім беру жүйесінің басты тұлғасы оқытушы болуы керек және асыл кәсіптің беделін арттыру ерекше маңызға ие. Конференцияның барлық қатысушыларына ойластырылған идеяларды іске асыруды және нәтижелі жұмыс тілеймін.

Онлайн режимде РФ, Қырғызстан, Өзбекстан студенттері қатысты. Сонымен қатар “Патологиялық физиология “және” Гистология “пәндері бойынша “Жаңа кітаптар”тақырыбында кітаптар көрмесі ұйымдастырылды. Ғылыми-студенттік жұмыстардың жәрмеңке-байқауы өткізілді.