Халықаралық ынтымақтастық мүмкіндіктері

«Марат Оспанов атындағы БҚМУ» КЕАҚ Басқарма төрағасы – Ректоры А.Қалиев пен клиника жөніндегі проректор Н.М. Мусин 13-16 тамыз аралығында Иран Ислам Республикасына іскерлік сапары барысында «Ройан» ғылыми-зерттеу институтында болды.

Қысқаша түсінік: Тегеран қаласында орналасқан «Ройан» ғылыми-зерттеу институты 1991 жылы мамырда құрылған, мемлекеттік ұйым мәртебесіне ие оқу орыны. Институт жұмыс барысында ғылыми-зерттеу, білім беру және медициналық қызмет аясында ғылым мен тәжірибені ұштастыратын үш еншілес институт және екі мамандандырылған қызмет көрсету орталығы (Бедеулікті емдеу орталығы және жасушалық терапия орталығы) бар.

Біздің Университет делегациясы студенттер мен жас ғалымдарға арналған офлайн және онлайн форматында өтіп жатқан жазғы мектепте болды. Онлайн режимде Еуропа елдері мен АҚШ өкілдері қатысты.

Сапар барысында біздің делегация ғылыми зертханалардың, жасанды ұрықтандыру орталығының, қант диабетіне қарсы күрес орталығының, білім беру орталығының, кіндік және бағаналы қан дің жасушаларын зерттеу орталығының жұмысының ұйымдастырылуымен таныстырылды.

​Біздің университет әкімшілігі трансплантациялық медицина саласында жұмыс істейтін және дің жасушаларының биологиясын зерттейтін, зертханалық жануарлардағы дің жасушаларының трансляциялық зерттеулерін әзірлейтін және клиникалық сынақтар жүргізетін «Ройан» биология және дің жасушалары институтына баруға көптен ниетті болатын. Бұл институтта дің жасушалары мен онтологиялық биологияны зерттеу тобы, нанотехнологиялар мен биоматериалдар тобы, қалпына келтіретін биомедицина және жасушалық терапия тобы, молекулалық жүйелер биологиясы топтары бар болатын.

«Ройан» репродуктивті медицина институты – репродуктивті медицинаның әртүрлі салаларында бедеулікті зерттеу және емдеу арқылы туу көрсеткіштерін арттыру, ұрықтың денсаулығы мен әлеуметтік денсаулығын жақсарту бойынша жұмыс істейді.

Биотехнологиялар институты, тиісті биотехнологияларға байланысты мал шаруашылығы және ілеспе өнімдер саласында жұмыс істейді. Институт құрамына гендік инженерлік зерттеулер тобы, жыныс жасушаларының биологиясы тобы және биотехнологиялар тобы кіреді.

Ройан ғылыми-зерттеу институтының құрамына кіретін барлық құрылымдық бөлімшелерді аралап шыққан университет делегациясы медицинаның әртүрлі салаларындағы ғылыми зерттеулер мен серпінді технологиялардың дамуының жоғары деңгейін атап өтті.

​Ройан ғылыми-зерттеу институтының әкімшілігімен кездесуде бірлескен ғылыми жобаларды ұйымдастыру және қант диабетін, бедеулікті, неврологиялық патологияны диагностикалау мен емдеуде дің жасушаларын қолдану бойынша клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулер жүргізу саласындағы ынтымақтастық мәселелері, сондай-ақ онкологиялық аурулар мәселелері (тері, сүт темірі және т.б.), өзара білім, студенттер алмасуы туралы ынтымақтастық меморандумға қол қоюға дайындықтың негізгі мәселелері қарастырылды.