Клиникалық фармакологтардың III конгресі аяқталды!

Университетте клиникалық халықаралық фармакологтардың қатысуымен өтіп жатқан ІІІ Конгрес отырысының екінші күні жас ғалымдар байқауымен басталды. Байқауға резиденттер, магистранттар, докторанттар, клиникалық фармакологтар және кафедра ассистенттері барлығы 18 жұмыс келіп түскен, оның ішінде «Астана медицина университеті» АҚ-6, С.Д.Асфендияров атындағы ҚазҰМУ және Алматы қаласы-5, практикалық денсаулық сақтау», Марат Оспанов атындағы БҚМУ-4, Мәскеу қ.-3. Байқау қатысушылары практикалық денсаулық сақтаудың маңызды және өзекті мәселелері бойынша өз зерттеулерінің нәтижелерін ұсынды: антибиотикалық терапияның тиімділігін және антибиотиктерге төзімділігін бақылау, дәрілік терапия шығындарын оңтайландыру, фармакогенетикалық тестілеу және т.б.

​Беделді қазылар алқасы байқау қорытындысы бойынша жеңімпаздарды анықтады: 1 орын – Мүтәліп Г. Ж.(С.Асфендияров атындағы ҚазҰМУ резиденті); 2 орынды А.А.Горбачева («Коммунарка» медициналық-клиникалық орталығының клиникалық фармакологы, Ресей Федерациясы) және С.Д.Болатбек бөлісті («МУА» КЕАҚ клиникалық фармакология кафедрасының ассистенті); 3 орын – Нигметова Т.Т. («Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті» КЕАҚ «Отбасылық медицина» мамандығының резиденті) Бичерт М.Е. («МУА» клиникалық фармакология кафедрасының резиденті).

1 орын үшін жеңімпазға Конгресс күнінің қаһарманы А.Е. Гуляев қолтаңбасы мен тілектерімен кітап, 2-3 орынға – медицина бойынша кітаптар. Барлық жеңімпаздарға Жент (ваниль) салынған қораптар беріледі.

Құрмет грамоталарымен мыналар марапатталды:

– тақырыптың өзіндік ерекшелігі мен шығармашылық баяндамасы үшін – Қуанышов Р.Н. «МУА» КЕАҚ клиникалық фармакология кафедрасының резиденті;

-ағылшын тілінде сөйлегені үшін – Н.Е.Аблакимова, «Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті» КЕАҚ медицина факультетінің докторанты.

Одан әрі ғылыми-практикалық кітапхана базасында шетелдік сарапшылар профессорлық-оқытушылық құрам мен шетелдік студенттерге ғылым, ғылыми және клиникалық үдерісті ақпараттық қамтамасыз ету бойынша шеберлік сабақтарын өткізді:

– «AccessMedicine: инновациялық медициналық порталға есік» Данило Коллалто Пауло, МакГроу-Хиллдің аймақтық менеджері Кәсіби және медициналық;

– «Клиникалық фармакологтарға көмектесу үшін сандық 3D анатомиялық ресурстарды пайдалану / Клиникалық фармакологияны жақсарту үшін цифрлық 3D анатомия» Раймонд Та, Citeline аймақтық менеджері.

Шеберлік сабақтарында медициналық оқулықтардың, бейнематериалдардың, фотосуреттердің және иллюстрациялардың ең бай жинақтарының бірі AccessMedicine деректер қорымен танысу мәселелері қарастырылды.

Шеберлік сабақтарына Камилла Минлибаева (MA Group AG Швейцария), Данило Коллалто Пауло (McGraw-Hill, Ұлыбритания) ұйымдастырды.

​Клиникалық фармакологтардың 3-ші конгресі іскер, нәтижелі түрде өтті. Клиникалық фармакологтардың практикалық денсаулық сақтау және ғылыми қызметтегі маңыздылығы мен рөлін атап өтті және ғылыми-зерттеу қызметінің болашақ бағыттары мен жобаларының мүмкіндіктерін белгіледі. Халықаралық білім беру ресурстары бойынша қажетті және маңызды ақпарат алынды.

Конгресс барысында қонақтарға кафедраларды, тарих мұражайы мен анатомиялық мұражайды, Аққағаз Досжанова атындағы Конгресс-холлды, университет аллеясын және т.б. барып аралауға мүмкіндік берілді.

Жеңімпаздарды құттықтаймыз! Барлығына қатысқандары үшін алғыс айтамыз, жаңа кәсіби жеңістер тілейміз!

Конгресстің демеушісі – AstraZeneca халықаралық инновациялық биофармацевтикалық компаниясы.