Тәжірибеге бағытталған университет клиникасы

2001 жылы «Марат Оспанов атындағы БҚМУ» КЕАҚ Медициналық Орталығы (бұрын №2 облыстық клиникалық аурухана деп аталған) студенттер мен резиденттердің теориялық оқыту мен нақты медициналық практиканы біріктіруге бірегей мүмкіндігі бар университет клиникасына айналды. Бұл болашақ дәрігерлерге науқастармен тікелей қарым-қатынас жасауға және медицина саласында нақты тәжірибе алуға зор мүмкіндік береді.

Соңғы оқу жылында университет клиникасы науқастар, келушілер, студенттер, резиденттер және профессорлық-оқытушылық құрамның жағдайын жақсарту үшін көптеген қадамдар жасады. Инновациялық технологияларды енгізу арқылы электрофизиологиялық зертханасын ашуға, операциялық бөлмелерді бейнетрансляциялауды, жылдамдығы жоғары интернетті, амбулаториялық хирургияны және гепатобилиарлы және диабеттік аяқ орталықтарын ашуға дайындықты қамтыды. Бұл студенттерге заманауи медициналық технологиялардың кең спектрін ұсынып, медицина ғылымындағы қол жеткізген соңғы жетістіктерге сәйкес үздіксіз білім алуға септігін тигізбек.

Тәжірибеге бағытталған оқытудың енгізілуіне орай көпсалалы стационар құру қажеттілігі туындады. Төсек қорын қосымша бейіндеу және тиісті кафедраларды медициналық орталыққа ауыстыру жұмыстары жүргізілді. Қазіргі уақытта төсек қоры 289 кереуетті құрайды, оның ішінде 12 профиль бойынша мамандандырылған көмек үшін 279 және ересек тұрғындарға жоғары технологиялық медициналық қызметтер үшін 10 (кардиология, кардиохирургия, трансплантация) керуетті қосқанда. Тәжірибеге бағытталған тәсілдің негізгі аспектілерінің бірі студенттер мен резиденттердің тәжірибелі дәрігер-практиканттармен тығыз байланыста болады. Студенттер дәрістерде теориялық білім алып қана қоймай, тәжірибелі мамандардың жетекшілігімен науқастарды диагностикалау және емдеу бойынша медициналық емдомдар мен консилиумдарға тікелей қатыса алады.

Университет клиникасы ересектер үшін онкология, кардиология, кардиохирургия және гематология саласындағы заманауи медициналық технологиялардың орталығына айналды. Мұнда жылдам және дәл диагноз қою үшін дамыған клиникалық-зертханалық базаға қол жеткізуге болады. Медициналық орталық стационарлық алмастырушы технологияларды (82 төсек), шаруашылық есептегіш төсектерді (25) сәтті жүзеге асырып, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық бөлімшеге қызмет көрсетеді. Тұрғындардың жыл сайынғы қаралуы 12 мыңнан асып, бұл ретте 10 мыңнан астам жағдайы емделеді. Бұл белсенді медициналық қызметтің көрсеткіші болып табылады. Университет клиникасындағы жұмыс тәжірибесі тек клиникалық жағдайлармен ғана емес, сонымен қатар нақты медициналық зерттеулермен де құнды. Студенттер мен резиденттердің клиникалық зерттеулерге белсенді қатысуға мүмкіндігі бар. Бұл олардың ғылыми және сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерінің дамуына ықпал етеді. Университет клиникасы емдеу процесінде білім беру тұжырымдамасын белсенді түрде енгізуде. Бұл науқастар мен олардың отбасыларын оқытуды, шығарылғаннан кейін денсаулықты сақтауға көмектесіп, жеке оңалту бағдарламаларын әзірлеуді қамтиды.

Университет клиникасының базасында онкология, №2 ішкі аурулар, неврология, клиникалық және зертханалық диагностика, радиология, жедел және шұғыл көмек, анестезиология-реаниматология және оториноларингологияны қосқанда 8 клиникалық кафедра бар. Оқу бөлмелерінің жалпы саны 30-ға дейін көбейді, ал студенттердің медициналық орталыққа күнделікті келуі 670-700-ден асады.

Университет клиникасының алдағы уақытта аритмологиялық төсек ашу мен орталықты құруға дайындықты қоса алғанда, төсек қорын одан әрі бейіндеу, нейрохирургиялық нейроинтервенциялар төсектерін кеңейту, күрделі жақ-бет операцияларын жасау үшін дайындық іс-шаралары, сондай-ақ «Самұрық-Қазына» инвестициялық холднингі қаражатының арқасында төсек қорын 20-ға дейін (4 төсектің орнына) және жаңартылған жабдықтармен кеңейте отырып, онкореабилитация бөлімшесін құру жоспарланып отыр.

Бейіндеудің ұлғайып және төсек қорының кеңеюін ескере отырып, кафедраларға арналған қосымша 10 оқу бөлмесін және медициналық орталыққа тікелей кіруді қамтамасыз ететін қосымша бір қабатты ғимарат құрылысы басталды.

Осылайша, университет клиникасының медициналық орталығы халыққа жоғары сапалы медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз етіп, озық технологияларды ұсынады және тәжірибеге бағытталған оқуға жағдай жасайды. Сондай-ақ, жан-жақты ғылыми тұрғыдан ойлауға, науқастармен тиімді қарым-қатынас жасауға үйретіп, медицина саласында жауапкершілігі мол мамандардың көптеп шығуына септігін тигізбек.