ОДМ аясындағы Beauty Planet Group ағаш отырғызу бастамасы

Парниктік газдар шығарындыларымен, әсіресе көмірқышқыл газы деңгейінің жоғарылауымен күшейген жаһандық жылыну өзекті жаһандық мәселеге айналды. Оның зардаптары, соның ішінде қардың тез еруі, су тасқыны, дауылдар мен жұқпалы аурулардың көбеюі кеңінен сезілуде. Жауап ретінде, дүние жүзіндегі көптеген қоғамдық ұйымдар жаһандық жылынумен күресу үшін ерікті, коммерциялық емес шаралар қабылдауда.

Біріккен Ұлттар Ұйымы және оның Даму бағдарламасы (БҰҰДБ) барлық елдерде қолдаған осындай тиімді бастамалардың бірі – 1 триллион ағаш отырғызу мақсаты.

Біздің БҰҰДБ «Планетаға арналған өсімдіктер» бастамасымен ынтымақтастығымыздың арқасында «Әдемі планета» тобы Ақтөбеде алғашқы ағаш отырғызу науқанын бастады. Аталған іс-шара ОДМ-ның 11 бағытына «Ашық, қауіпсіз, тұрақты және экологиялық тұрақты қалалар мен елді мекендерді қамтамасыз ету», атап айтқанда, 11.7 тармақшасына «2030 жылға қарай қауіпсіз, қолжетімді және инклюзивті жасыл кеңістіктерге және қоғамдық кеңістіктерге, әсіресе, жалпыға бірдей әйелдер мен балаларға, қарттар мен мүгедектерге қолжетімділікті қамтамасыз ету» сәйкес келеді.

Жаратылыстану ғылымдары кафедрасының профессоры, доктор Амин Тамаддонның бастамасы және жалпы сомасы 500 АҚШ доллары болатын жомарт қайырымдылықтың арқасында жандандыруды қажет ететін орман алқаптарына отырғызу үшін Ресейден 120 жабайы қарағай көшеттері сатып алынды. Осы алғашқы бастаманың нәтижесінде Ақтөбе қаласындағы «Орман саябағы» мекемесінің қазіргі басшысымен бірлесе отырып, ағаштардың алғашқы легі сәтті отырғызылды. Біз Ақтөбені жасылдандыруға, көмірқышқыл газын азайтуға және тұрғындардың әл-ауқатын жақсартуға ұмтыла отырып, бұл бастаманы апта сайын жалғастыруды көздеп отырмыз.

Іс-шараға университет өкілдері – клиникалық жұмыс жөніндегі проректор Мусин Н.М., ғылыми жұмыстар жөніндегі департамент жетекшісі Баспақова А.М., шет тілдер кафедрасының оқытушысы Жилиспаева Қ.Р., докторанттар Жылқыбекова А., Аблакимова. Н., Жүсіпова Ж., Тлеумағамбетова Ж., Бошанов Ж. және т.б. белсене қатысты. Ағаш отырғызған балалар, үлкендер тек отырғызатын жерді дайындап, суаруды қамтамасыз етті.

Шаңды сіңіретін қасиеттерімен және мәңгі жасыл табиғатымен танымал қарағай ағаштары жыл сайын көмірқышқыл газын сіңіреді. Орманды аумақтарда өсімдік жамылғысын ұлғайту жаһандық жылынумен күресудің тиімді шешімі болып табылады.

Біз жергілікті және жаһандық деңгейдегі барлық мекемелер мен топтарды бізді қолдауға және осы игі іске қосылуға шақырамыз. Біз бірігіп Ақтөбені табиғатқа да, оның тұрғындарына да пайдасын тигізетін ағаштарға толы қалаға айналдыра аламыз. Сонымен қатар, қоршаған ортаға қамқор болатын ұрпақ тәрбиелеу үшін балаларды осы бағдарламаға тарту өте маңызды.