Жаңа мүмкіндіктер үздіксіз кәсіптік білім беруде

Қазіргі әлемде адамның басты қасиеті — үйрену, жаңа дағдылар мен құзыреттіліктерді игеру қабілеті мен тілегі. Қазақстанда Lifelong learning үздіксіз оқыту Концепциясы қабылданды. Ол адамдарға өмір бойы оқуды жалғастыруға мүмкіндік береді.

Үздіксіз медициналық білім — медицина қызметкерлерінің өмір бойы кәсіби білімі мен дағдыларын үздіксіз жетілдіру жүйесі. Медициналық қызметкерлердің жоғары оқу орнынан кейінгі қосымша білім беру кезеңінде білім алу қажеттілігін ресми және бейресми білім беру арқылы қанағаттандыруға болады. Бұл ретте қосымша оқытуды аккредиттелген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ұлттық және ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, жоғары медициналық колледждер жүзеге асыруға тиіс.

Университетте ресми қосымша білім беру біліктілікті арттыру циклдары (БА) және сертификаттау курстары (СК) арқылы жүзеге асырылады. 2021 жылдан бастап клиникалық мамандықтар бойынша бастапқы мамандандыру жойылып, сертификаттау курстары енгізілді.

Біліктілікті арттыру — бұрын алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге, сондай-ақ негізгі мамандық ішінде жаңа (қосымша) құзыреттерді игеруге мүмкіндік беретін қосымша білім беру нысаны. Сертификаттау курсы — негізгі мамандық шеңберінде қосымша кәсіби білімді, дағдылар мен дағдыларды кеңейтуге, тереңдетуге және қалыптастыруға бағытталған қосымша білім беру нысаны.

Бейресми білім беру — сертификаттар бере отырып, оқу орнын, мерзімдерін және нысанын есепке алмай білім беру түрі. Қазіргі жағдайда бейресми білім оқытудың маңызды бөлігі болып табылады. Бұл — семинарлар, шеберлік сыныптары, вебинарлар, онлайн курстар…

Дәрігерлер мен орта медицина қызметкерлеріне арналған барлық клиникалық мамандықтар бойынша 100-ден астам БА білім беру бағдарламалары (ББ) әзірленді. Медицина мамандығы бойынша СК 20-дан астам білім беру бағдарламасы (ББ), қоғамдық денсаулық сақтау мамандығы бойынша СК 11 ББ енгізілді. Бейресми білім беру аясында әртүрлі мамандықтар бойынша практикалық денсаулық сақтау үшін 145 семинар, шеберлік сабағы әзірленді.

Еліміздің батыс өңірінің білім алушыларына, оқытушыларына, дәрігерлеріне және орта медицина қызметкерлеріне арналған түрлі шеберлік сабақтары үнемі өткізіліп тұрады. Біз батыс өңірінің (Ақтөбе, Атырау, Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Қызылорда облыстары) облыстық денсаулық сақтау басқармаларымен ғана емес Қазақстанның басқа өңірлерімен де тығыз жұмыс істейміз. БА, СК, семинарлардың күнтізбелік-тақырыптық жоспарлары университеттің ресми сайтында орналастырылған. Барлық тілек білдірушілерге барлық клиникалық және клиникалық емес мамандықтар бойынша білім беру қызметтерін ұсына аламыз.