Неонатология және педиатриядағы күрделі жағдайлар

2024 ж. 27-29 маусым аралығында Тұрақты даму мақсатын (ТДМ) іске асыру шеңберінде Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университетінің балалар симуляциялық орталығында жоғары санатты анестезиолог-реаниматолог, медицинадағы симуляциялық оқыту бойынша сарапшы А.Е.Веревкин (Мәскеу, Ресей) және университет оқытушылары, неонатологтар мен педиатрлар қатысуымен «Неонатология және педиатриядағы күрделі  жағдайлар» тақырыбында шеберлік мастер-класы өтті. Аталған іс-шара ОДМ-ның 3 бағытына «Салауатты өмір салтын қамтамасыз ету және барлық жастағы адамдардың әл-ауқатына жәрдемдесу», атап айтқанда, 3.2 тармақшасына «5 жасқа дейінгі балалардың алдын алуға болатын өлімін тоқтату» сәйкес келеді.

ТДМ 3-пен байланысты 3.2-мақсат келесі бағытты белгілейді: «2030 жылға қарай жаңа туған нәрестелер мен 5 жасқа дейінгі балалардың алдын алуға болатын өлімін тоқтату, бұл ретте барлық елдер неонаталдық өлім-жітімді 1000 тірі туылғанға шаққанда 12-ден аспайтын және жасқа байланысты төмендетуге бағытталған. 5 жасқа дейінгі өлім-жітім 1000 тірі туғанға шаққанда 25 жағдайдан аспайды». Негізгі көрсеткіштер: 2.1. 5 жасқа дейінгі балалар өлімінің көрсеткіші, 2.2. Нәресте өлімінің көрсеткіші

Бұл іс-шараның мақсаты педиатрия мен неонатологияда жоғары технологиялық роботтық тренажерларды пайдалана отырып, қиын жағдайларда клиникалық сценарийлерді тәжірибе жүзінде қолдану болды. Шеберлік сыныбына 60-тан астам қатысушы қатысты; педиатрия және неонатологиядағы өзекті тақырыптар бойынша 10 клиникалық сценарий әзірленді.