№ 2 Жалпы дәрігерлік тәжірибе кафедрасы – Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті

№ 2 Жалпы дәрігерлік тәжірибе кафедрасы

Сартаева Айгуль Шынбергеновна — кафедра жетекшісі, доцент, медицина ғылымының кандидаты. М. Оспанов атындағы БҚММУ-де 2005 жылдан бастап жұмыс жасайды.

2010 жылы аспирантураны ойдағыдай бітіріп, кандидаттық диссертацияны: «Экспериментальное изучение антианемических свойств масляных экстрактов лекарственных растений при железодефицитной анемии» атты тақырыпта қорғады.

2013 жылы «Болашақ» халықаралық бағдарламасы бойынша Оңтүстік Кореяның «Аджу» университетінде, Польшаның Карол Марцинковский атындағы медициналық университетінде ғылыми-практикалық тағылымдамадан өтті. «Жалпы дәрігерлік практика» мамандығы бойынша жоғары санатты дәрігер. «Ересектер эндокринологиясы» мамандығы бойынша сертификаты бар. 2014 жылдан бері Ақтөбе қаласының бас эндокринологы. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Құрмет грамотасы» және «Денсаулық сақтау ісінің үздігі» төсбелгісімен марапатталған.

Кадрлық құрам: м.ғ.д Тулегенова Л.М., м.ғ.к. Келимбердиев С.М., м.ғ.к., Сатыбалдиева У.А., м.ғ.к. Жамалиева Л.М.; доценттер: м.ғ.к. Жакиева Г.Р., м.ғ.к. Ибрагимова Н.З, м.ғ.к. Дильмагамбетова Г.С. м.ғ.к. Зиналиева А.Н., м.ғ.к. Нурбаулина Э.Б., м.ғ.к. Исмаилова И.В., м.ғ.к. Султанов Қ.Ж.; ассистенттер: м.ғ.м, Танбетова З.Ж., м.ғ.м Ахметжанова М.Б., м.ғ.м Тулеуова А.М., Назарбаева М.К., Молдашева З.Б., Исемгалиева Д.Р., Тобжанова А.Ж., Адилова Г.Е.

Құрылу тарихы: «№2 Жалпы дәрігерлік практика» кафедрасы 2008 жылы құрылған.

Бірінші жетекші профессор, м.ғ.д. Сакиева К.Ж. болды. 2013-2017 жылдар аралығында кафедраны м.ғ.к., доцент Жакиева Г.Р. басқарды. Кафедрада ұзақ уақыт жұмыс жасағандар: Байжаркинова А.Б., Төребаев М.Н., Алтаева А.М., Екібаева А.А. Кафедраның магистрлары: Искакова А.Н., Тулеуова А.М., Ахметжанова М.Б., Тілекенова Д.Д., Қазмұхамбет А.Ы., Төребаева Д.О. 2023 жылы отбасылық медицина кафедрасымен бірігу болды.Мақсаты – клиникалық қызметті өз бетінше жүзеге асыру үшін «Жалпы дәрігерлік практика», «Отбасылық медицина» және «Пульмонология» бағыттары бойынша біріншілік медициналық-санитарлық көмек жүйесінде интернатура мен резидентурада жалпы тәжірибелік дәрігерді дайындау.

Қызметі: №2 жалпы дәрігерлік практика кафедрасы жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деканатының құрылымдық бөлімшесі болып табылады. 7 курс жалпы тәжірибелік дәрігерлерді «Жалпы медициналық жағдайдағы науқастарды басқару алгоритмі -1,2» мамандығы бойынша 436 интерн дайындайды.

Кафедра резидентураның «Пульмонология» және «Отбасылық медицина» білім беру бағдарламалары бойынша оқытуды жүзеге асырады. Сондай-ақ 7 курс интерндері Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Қызылорда облыстарындағы қалалық және ауылдық емханаларда пәндер бойынша өндірістік тәжірибеден өтеді. Бітіруші кафедра ретінде кафедра интерндер мен резиденттер үшін күндізгі және қашықтағы форматта интерндерді қорытынды мемлекеттік аттестациядан өткізу үшін үздіксіз оқытуды қамтамасыз етеді.Жетістіктері: №2 жалпы дәрігерлік практика кафедрасының білім деңгейі жоғары – қызметкерлердің 80%-дан астамының ғылыми дәрежесі бар, кафедра оқу, ғылыми және клиникалық жұмыс көрсеткіштерін толық көлемде орындайды. 2021-2023 жылдары “МСАК жағдайында 2 типті қант диабетімен ауыратын науқастарға диеталық терапияға дербестендірілген тіл табу” атты ЖОО ішіндегі ғылыми жоба орындалды, оның барысында нөлдік емес импакт-факторы бар журналдарда мақалалар шығарылды, ККСОН, 2 магистрлік диссертация сәтті қорғалды, 6 авторлық куәлік алынды, “Nutrilogic”бағдарламасын пайдалана отырып 2 типті қант диабетімен ауыратын науқастардың диетасын бағалау” атты әдістемелік ұсынымы шығарылды. Кафедра қызметкерлері( Жамалиева Л.М., Дильмагамбетова Г.С., Сартаева А.Ш., Зиналиева А.Н.) БҒМ ғылыми жобаларына белсенді қатысады, 2023 жылы БҒМ жобасы” Отбасылық медицинада ғылыми зерттеулер мен медициналық білім берудегі технологиялық әлеуетті өрістету” жетекшісі Жамалиева Л.М. «Educational Intervention Effects on Depression and Anxiety in Patients after Myocardial Infarction: A Randomized Controlled Trial»рейтингті журналында (квартиль Q1) 1 мақала шығарды. Кафедра қызметкерлері (Молдашева З.Б., Танбетова З.Ж., Исмаилова И.В., Назарбаева М.К., Дильмагамбетова Г.С.) университеттік БҚМУ отбасылық медицина клиникасының жұмысына кардиология, аллергология, жасөспірімдік гинекология, иммунология, АББ, УПМП консультанттары ретінде белсенді қатысады.Төлегенова Л.М., Сартаева А.Ш. Ақтөбе облысының Денсаулық сақтау Басқармасының негізгі штаттан тыс мамандары болып табылады.

Шалғайдағы және жергілікті интерн топтарымен белсенді кураторлық және тәрбие жұмыстары жүргізілуде, кафедрада әр семестрдің соңында жыл сайынғы шығу сессиясы ұйымдастырылады, яғни Қызылорда облысы мен Батыс Қазақстанның 3 облысында интерндерден аралық аттестациялауды қабылдау жүргізіледі . Кафедра қызметкерлері (Тулеуова А.М., Дильмагамбетова г. С) ЖПТ-2 кафедрасының инстаграм парақшасын жүргізеді. (@zkmu.kafedraovp2), онда ұжым мен интерндердің күнделікті өмірі көрсетілген.

Байланыс: Ақтөбе қ., Маресьев 76 а, Марат Оспанов атындағы БҚМУ-нің стоматология факультетінің ғимараты, 4 этаж, №413 электронды почта: kafedraovp2@zkmu.kz