№2 Акушерлік және гинекология кафедрасы – Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті

№2 Акушерлік және гинекология кафедрасы

Басшылық

Тусупкалиев Акылбек Балашүлы

Лауазымы / ғылыми дәрежесі: №2 акушерлік және гинекология кафедрасының жетекшісі, м. ғ. к., профессор.

Индекс Хирша:5

ORCID:https://orcid.org/0000-0002-1228-7390

SCOPUS Author ID: 56659511700

Номер Researcher ID Web of Science:AEP-5664-2022

eLibrary SPIN, Author ID: 5405-1563

Жобалар туралы ақпарат:

1. Фолий қышқылын ұзақ уақыт қолдану арқылы преэклампсияның алдын алу, генетикалық анықталған фолий алмасуының бұзылуын бағалау: кірістірілген когортты зерттеумен рандомизацияланған бақыланатын сынақ.
  1. Жүктіліктің бірінші триместрінде зәрдегі PLGF және sflt-1 концентрациясына негізделген преэклампсияны болжау.

Марапаттар:

1. 2013 ж. Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне орай Н.И.Пирогов атындағы “шынайы мейірімділік пен адамдарға қамқорлық жасағаны үшін”медалімен марапатталды. 2. 2014 ж. ҚР Тәуелсіздік Күнінің 23 жылдығына орай Марат Оспанов атындағы БҚММУ ректоры “қоғамдық іс-шараларға белсенді қатысқаны үшін” Құрмет грамотасымен марапатталды.
  2. 2015 ж. медицина қызметкері Күнін мерекелеу қарсаңында ҚР ДСӘДМ МФҚБК “елдің тәуелсіз сараптама саласындағы жеке үлесі мен белсенділігі үшін” Құрмет грамотасымен марапатталды.
  3. 2016ж. медицина қызметкері күніне орай ҚР ДСӘДМ “Денсаулық сақтау үздігі” төсбелгісімен марапатталды.

Кадрлық құрам

1. Рыжкова Светлана Николаевна-2017 жылғы 26 қазандағы Марат Оспанов атындағы БҚММУ, профессор (№3/744 хаттама), №084. Медицина ғылымдарының докторы, 2008 жылғы 30 мамыр (№5 хаттама), №0000393.
  2. Акимжанов Н. А-медицина ғылымдарының кандидаты, доцент. 1995 жылғы №0001365 до.
  3. Гайдай А.Н., PhD докторы 2019 жылғы 19 сәуір (бұйрық №411), №0002920.
  4. Губашева г. К медицина ғылымдарының кандидаты 2005 жылғы 19 сәуір (№5 хаттама), №0000103.
  5. Дарибай Ж.Ж. 2022 жылғы 19 тамыздағы қауымдастырылған профессор (№352 хаттама), №0000642.2007 жылғы 27 қыркүйектегі медицина ғылымдарының кандидаты (№7 хаттама).
  6. Досымбетова Молдир Бекбергеновна-кафедра ассистенті.
  7. Қасаева Назерке Ерболатовна-кафедра ассистенті.
  8. Аязбаева Лаззат Қуанышовна-кафедра ассистенті.
  9. Алиева Қаракуз Батырбековна-кафедра ассистенті.
  10. Имангалиева Замира Жанболатовна-кафедра ассистенті.

Құрылу тарихы

Акушерлік және гинекология кафедрасы 1960 жылы Ақтөбе мемлекеттік медицина институтының жанынан ұйымдастырылды. Акушерлік және гинекология кафедрасының бірінші басшысы Ұлы Отан соғысы жылдарында ауруханада әскери хирург болып жұмыс істеген профессор М.А. Булина болды. Оның жетекшілігімен жатырдың жиырылу қызметін зерттеу бойынша алғашқы ғылыми зерттеулер жүргізілді. Бұл мәселе бойынша 7 кандидаттық диссертация қорғалды, жүзден астам ғылыми еңбектер жарияланды, 5 патент ресімделді. 1983 жылдан бастап зейнеткерлікке шыққаннан кейін кафедра меңгерушісі профессор К.К. Құдайбергенов болды, ол босанғаннан кейінгі іріңді-септикалық аурулар мәселелері бойынша ғылыми зерттеулерді басқарды. Оның докторлық диссертациясы “босанғаннан кейінгі септикалық аурулары бар әйелдердің клиникалық және иммунологиялық ерекшеліктері”тақырыбына арналған. К. К. Құдайбергеновтың жетекшілігімен 3 кандидаттық диссертация қорғалды.

1995 жылдан бастап кафедра меңгерушісі болып профессор Т. М. Укыбасова сайланды. Осы кезден бастап кафедраның ғылыми жұмысының бағыты экологиялық қолайсыздық жағдайында әйел денесінің функцияларын зерттеу болды. Оның жетекшілігімен 24 кандидаттық диссертация қорғалды, 500-ге жуық ғылыми еңбектер жарияланды, 20-дан астам патенттер ресімделді. 2008 жылдан бастап кафедра меңгерушісі болып доцент А.Б. Түсіпқалиев тағайындалды, ол әйел денесінің қатерсіз ісіктерінің дамуының патогенетикалық механизмдерін зерттеумен айналысады. Оның басшылығымен екі профессор, 3 доцент, 5 ассистент жұмыс істейді. Кафедра көрсеткіші 85%.

Мақстаттары: Марат Оспанов атындағы БҚМУ, акушерлік және гинекология кафедрасы Ақтөбе қаласындағы перзентханалар базасында жұмыс істейтін үлкен ұйымшыл ұжым. Оның алдында күрделі перспективалық және асыл міндеттер тұр: жаңа өмірдің тууына көмектесу, ананың денсаулығын нығайту, бала тууды арттыру және балалар өлімін азайту үшін жағдай жасау. Қызметі: Кафедра практикалық денсаулық сақтау саласына жоғары білікті көмек көрсетеді.

Қызметі: 2009 жылдан бастап Ақтөбе облысы тиімді перинаталдық технологияларды енгізу бойынша пилоттық өңір болып табылады, осыған байланысты кафедра қызметкерлері Ақтөбе облысы бойынша тренингтер мен шеберлік сыныптарын өткізеді. Кафедра басшысы академияның теориялық және клиникалық кафедраларымен, ҚР жетекші ғылыми орталықтарымен белсенді жұмыс істейді. Аталған мәселелердің көпшілігі диссертациялық жұмыстарды орындау барысында шешілді, Қазақстан Республикасының патенттерімен, кафедра қызметкерлерінің ұтымды ұсыныстарымен ұсынылды.

Байланыс: Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы, Астана ауданы, өнеркәсіптік аймақ орамы, 471в. Ақтөбе облыстық перинаталдық орталығы, пошта – akgin2@zkgmu.kz