Патологиялық анатомия және сот медицина кафедрасы – Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті

Патологиялық анатомия және сот медицина кафедрасы

Қалиев Абдраман Рсалиевич – патологиялық анатомия және сот медицинасы кафедрасының жетекшісі, м.ғ.к., жоғары санатты дәрігер.

Төс белгілерімен марапатталған: И.И. Пирогов (2003ж.); ҚР ДСМ “Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін” (2021ж.); М. Оспанов атындағы БҚМУ ректоры атынан (2022ж.)

клиникалық кафедралар арасында “Үздік дәріскер” (2019ж.)

М. Оспанов атындағы БҚМУ ректорының “Алғыс хаты” (2023ж.)

1992 жылдан 2001 жылға дейін кафедраның аға лаборанты, ассистенті болып жұмыс істеді.

2002 жылдан 2013 жылға дейін дәрігер патологоанатом, содан кейін кафедра жұмысын қоса атқара отырып, ОПАБюро инфекциялық бөлімінің меңгерушісі қызметін жасады.

ПОҚ-мен аутопсиялық, операциялық-биопсиялық материалдар бойынша консультациялар жүргізеді, ОПАБюрода клиникалық жұмысты қоса атқара отырып, резиденттерге тәлімгерліктер етеді, ана өлімі жағдайлары бойынша сараптама жүргізеді.

82 ғылыми жұмыстың, 1 монографияның, 3 оқу процесіне енгізу актісінің, 2 клиникалық жұмысқа, 2 оқу құралының, 8 авторлық куәліктің авторы. 1 магистр шығарды. Ғылым және жоғары білім министрлігі қаржыландыратын ғылыми-техникалық жобаларға қатысады.

Ғылыми және академиялық кеңестің мүшесі, “Терминком” мүшесі.

Ғылыми бағыттары: морфология, онкология.

Кадрлық құрам:

Кафедрада штаттық кестеге сәйкес 9 адам жұмыс істейді:

1. Кафедра жетекшісі, м. ғ. к., доцент, жоғары санатты дәрігер-патологанатом- Калиев А.Р.
  2. Доцент, м.ғ.м., дәрігер-патологанатом – Раманкулова А.Б.
  3. Доцент, м.ғ.к., цитолог-дәрігер-Ахметова С.Ж.
  4. Докторант, ассистент, дәрігер-патологанатом – Шотпакова А.К.
  5. Магистрант, ассистент, дәрігер-патологанатом – Азбергенов Н.К.
  6. Ассистент, дәрігер-патологанатом – Нұрұлла Т.Ә.
  7. Ассистент, сот медициналық эксперт-Көбенов С.И.
  8. Лаборант- Дусбаева Г. Т.
  9. Лаборант – Мырзағұлова М.Н.

Кафедра тарихы.

Ақтөбе мемлекеттік медициналық институтында патологиялық анатомия кафедрасы 1959 жылдың жазында КСРО Денсаулық Сақтау Министрлігінің бұйрығымен ашылды. Бірінші

кафедраның меңгерушісі және ұйымдастырушысы Алматы мемлекеттік медицина университетінің түлегі (1953 ж.) — В. А. Яглинский, кафедраны 1959 жылдан бастап 1971 ж басқарды. Кафедра меңгерушілері келесі жылдары: Шабанов А. М. (1971-1975жж.); Корницкий М. А. (1976-1982жж.); Ахметқалиев с .Г. (1982-1999жж.); Кисманова г. Н. (1999-2008жж.); Власова Л. Н. (2008-2015ж.). 2015 жылдан бастап кафедраны Ақтөбе медициналық институтының түлегі (1991ж.), медицина ғылымдарының кандидаты, доцент – Қалиев Әбдіраман Рсалиевич басқарады.

Мақсаты: оқу бағдарламаларына сәйкес оқу, әдістемелік және тәрбие жұмысын ұйымдастыру және іске асыру, резидентура, магистратура және докторантураның оқу бағдарламалары шеңберінде ғылыми-педагогикалық, клиникалық кадрларды даярлау, сондай-ақ оқыту семинарларын, мастер-кластарды, циклдарды өткізу арқылы біліктілікті арттыру.

Оқу процесіне инновациялық технологияларды әзірлеу және енгізу.

Жоғары мамандандырылған кадрларды даярлау.

Шетелдік жоғары оқу орындарымен, халықаралық білім беру ұйымдарымен халықаралық байланыстар мен іскерлік әріптестікті дамыту және нығайту.

Қызметі:

Патологиялық анатомия және сот медицина кафедрасының қызметі 3 негізгі бағытқа бағытталған: білім беру, ғылыми және тәрбиелік.

Кафедрада сабақтар келесі мамандықтар бойынша өткізіледі: жалпы медицина, әскери медицина, педиатрия, стоматология, халықаралық факультет, клиникалық патоморфология, патологиялық анатомия, цитопатология (ересектер, балалар).

Кафедра сонымен қатар резидентура, магистратура және PhD докторантураның білім беру бағдарламалары бойынша мамандар даярлауды жүзеге асырады.

Қазіргі уақытта кафедрада медицина ғылымдарының 2 кандидаты, 2 доцент, 1 магистрант, 1 докторант жұмыс істейді. Штаттық оқытушылар арасында дәрежелілік 50% құрайды. Кафедраның ғылыми-зерттеу жұмысы аясында 1 қызметкер докторантурада оқиды. Жыл сайын ПОҚ мамандығы бойынша біліктілікті арттыру курстарынан, оқытудың инновациялық әдістемелерінен, шет тілдерін меңгеруден өтеді.

Кафедра қызметкерлері университет өміріне, оқу, ғылыми және тәрбие процесіне қатысты барлық іс-шараларға белсенді қатысады. Кафедра профессорлары қоғамдық ұйымдарға, жұмыс топтарына, кеңестер мен комитеттерге қатысады.

Морфологиялық корпуста аутопсиялық зал ашылды, онда кафедраның ПОҚ Марат Оспанов атындағы БҚМУ МО-да қайтыс болғандарға аутопсия жүргізеді. Аутопсия залы студенттерге мәйітті ашу техникасын, макропрепараттарды және т. б. көрсетуге мүмкіндік береді.

Жетістіктер:

2023 жылы “патологиялық анатомия және цитопатология (ересектер, балалар)” резидентура бойынша модульдік оқыту бағдарламасы әзірленді. Қазіргі уақытта осы бағдарлама бойынша 2 резидент оқиды.

Кафедра алыс және жақын шетелдердің медициналық жоғары оқу орындарымен білім беру және ғылыми бағыттар бойынша халықаралық ынтымақтастықты белсенді жүзеге асырады. Кафедрада жыл сайын “ПОҚ академиялық ұтқырлығы”, “визитинг-профессор” бағдарламасы жүзеге асырылады.

Патологиялық анатомияны оқыту да жетілдірілді, органдардың патологиясын 3D модельдеу үшін компьютерлік сынып құрылды. Силлабустарға, практикалық дағдыларға дайындалуға арналған материалдарға QR-код бойынша қол жетімді кафедраның жеделхат арнасында орналастырылған.

Кафедра құрылған алғашқы жылдардан бастап “Патоморфолог” студенттік ғылыми үйірмесі жұмыс істейді, оның мүшелері әртүрлі деңгейдегі студенттік ғылыми-практикалық конференцияларға, студенттік ғылыми жобаларға қатысады. 2019 жылы “Патоморфолог” CҒҮ Университеттің үздік үйірмесі атағын алды.

Байланыс: патологиялық анатомия және сот медицина кафедрасы орналасқан:

Ақтөбе қ., Маресьев к-сі, 68, № 2 оқу-зертханалық корпус, 3 қабат, оң қанатта

Электрондық мекен-жайы: pathanatomy@zkmu.kz